Logo ABC Music

Sfumato ® (Splývavé čtení ® )

e-shop | www.abcmusic.cz
Učíme děti správně číst, psát a poznávat svět...

Aktuality a novinky
obsahuje video 20.07.2021 | Reportáž televize RTVS (Slovensko)
Ve dnech 6.-8. července 2021 se konala Letní škola v Levoči pod vedením Mgr. Jany Svobodové. Při této příležitosti byla natočena krátká reportáž pro televizi RTV Správy. Více informací naleznete v detailu novinky.

více informací zde »

27.03.2021 | Velikonoční pozdrav
V detailu novinky naleznete krásný malovaný podrav k Velikonocům od ilustrátora Jaroslava Soumara.

více informací zde »

15.03.2021 | Semináře metodiky Sfumato a Letní školy
Letní školy a semináře by měly probíhat opět od května 2021. Konkrétní termíny upřesníme dle vývoje epidemiologické situace.

více informací zde »

06.12.2020 | Přání do dalšího roku
V detailu novinky naleznete krásný malovaný podrav do nového roku od ilustrátora Jaroslava Soumara.

více informací zde »

05.12.2020 | Reedukace - zpětná vazba
Jedna z oblastí, kterou se společnost ABC Music v.o.s. zaobírá, je také reedukace čtení a psaní. V detailu novinky naleznete referenci od paní Zuzany Kozubkové, která k nám se svou malou dcerou Evelínkou na reedukaci dochází. Děkujeme za důvěru i za zpětnou vazbu. Vaše Mária Navrátilová

více informací zde »

09.11.2020 | Výuka on-line
Vážené kolegyně a Vážení kolegové. Rozšířili jsme sekci výuka on-line o videa a informace pro VÝUKU v 1. ročníku ZŠ a pro reedukaci čtení. Věříme, že Vám tyto materiály budou nápomocny pro výuku on-line nejen v době karantény.

více informací zde »

12.05.2020 | Zapojte se do výzkumného projektu!
NOVÉ ŽÁKY DO PROGRAMU JIŽ NEPŘÍJÍMÁME! Vážení rodiče, je Vaše dítě v současné době žáčkem 1., 2., 3., nebo 4. třídy prvního stupně základní školy (včetně domácího vzdělávání)? Má problémy ve čtení? Prošlo již (anebo projde do konce školního roku) vyšetřením v PPP (pedagogicko-psychologická poradna)? Byla u něho diagnostikovaná SPU (specifická porucha učení) v oblasti čtení? Je/bude mu poskytována nějaká speciální péče?

více informací zde »

obsahuje video 06.05.2020 | Pomoc pro hladovějící rodiny na ostrově Boracay
Zdravím všechny milé duše, které se pustily do četby mého příběhu. Mé jméno je Nikola Navrátil a jsem na ostrově Boracay na Filipínách již 5. měsíc. Díky složité situaci, která nastala, se zde snažím pomáhat rodinám, které přišly o veškerou práci a tedy o prostředky k obživě. Během pandemie COVID se hranice ostrovů uzavřely. Je to ráj na zemi, který se ale pro místní obyvatele stal náročným místem pro přežití. Uzavření hranic způsobilo zastavení veškeré ekonomiky a příjmů stovek rodin, které jsou bohužel závislé na turistice. Filipínské úřady tuto kritickou situaci dostatečně nezvládají ...

více informací zde »

06.04.2020 | Startujeme dvouletý akademický projekt ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou
Aktuálně byl schválen dvouletý výzkum s cílem ověřit metodiku čtení Sfumato pro nácvik čtení u žáků s dyslexií (čili jako reedukační nástroj). Je nám ctí pochlubit se tímto úspěchem, neboť to úspěch opravdu je: celkem bylo do veřejné soutěže podáno 526 návrhů projektů, 487 návrhů projektů postoupilo do hodnocení a z nich je podpořeno celkem 99 návrhů projektů, což znamená 20,32 % míru. Náš podaný projekt je uveden na 38. místě. Dalo by se tedy říci, že stát projevil zájem o účinky metodiky Sfumata – teď je řada na nás!

více informací zde »

obsahuje video 27.03.2020 | On-line výuka aneb jak vyučovat nejen ve stavu nouze :)
Připravili jsme pro Vás aktuálně novou sekci On-line výuky, kde budeme postupně zveřejňovat informace a návody, jak vyučovat nejen ve stavu nouze. Více informací a samotnou výuku naleznete pod odkazem níže. Děkujeme a těšíme se i na Vaši zpětnou Vazbu. Sfumato tým.

více informací zde »

obsahuje video 25.02.2020 | Slavnostní křest Neobyčejného slabikáře - VIDEO ZE KŘTU
V sobotu 16. listopadu 2019 se konala slavnostní prezentace NOVÉHO SLABIKÁŘE z dílny vzdělávacího institutu ABC Music v.o.s. Křest proběhl v sídle společnosti, tedy v Základní škole na Nedvědově náměstí 140/13, Praha 4 - Podolí. Knihu s přáním mnoha spokojených čtenářských duší pokřtili Ondřej Havelka a Martin Zbrožek z Melody Makers, gospelová zpěvačka Leona Gyöngyösi a Monica Bubna-Litic. Záštitu nad Neobyčejným slabikářem převzala Moravská ústředna Brno.

více informací zde »

obsahuje video 04.10.2019 | Stříbrná pamětní medaile Senátu
Při příležitosti Dne české státnosti a počátku oslav stého výročí vzniku samostatného Československa byla Senátem Parlamentu České republiky udělena v předvečer českého státního svátku sv. Václava vyznamenání jednadvaceti výjimečným osobnostem.

více informací zde »

05.09.2019 | 2019 - NEOBYČEJNÝ SLABIKÁŘ - 1. a 2. díl
S radostí Vám oznamujeme, že 16. listopadu 2019 se uskuteční slavnostní křest NEOBYČEJNÉHO SLABIKÁŘE. Tento slabikář - dva díly, budete moci objednávat na našich webových stránkách již od 1. listopadu 2019.

více informací zde »

07.01.2019 | 2019 - Noviny Prahy 2
Co má společného hudba a výuka čtení? Možná víc, než se na první podhled zdá.

více informací zde »

30.10.2018 | 2018 - Senát České Republiky
U příležitosti 25. výročí metodiky Sfumato v českém školství přijměte pozvání na výstavu dětských ilustrací, žáků prvních až čtvrtých ročníků základních škol, které se učí číst a psát technikou Sfumato. Výstava se koná pod záštitou paní senátorky Zdeňky Hamousové s názvem: Sfumato – metodika čtení a psaní v obrazech. Vernisáž výstavy se uskuteční v prostorách Předsálí Jednacího sálu Senátu PČR, vstup z Valdštejnské ulice, vchod recepce A, vstup na pozvánku + OP, dne 27.11.2018 od 17.00 hodin. Zahájíme hudebním programem - Leona Gyöngyösi, zpěv.

více informací zde »

obsahuje video 25.07.2018 | 2018 - Televízné noviny - televize Markíza SK
Sfumato - Splývavé čtení bylo součástí hlavního večerního zpravodajství v televizi Markíza na Slovensku v neděli 15. července 2018.

více informací zde »

02.11.2017 | Aladinova kouzelná lampa – limitovaná edice pro školy
Publikace Aladinova kouzelná lampa vás vyzývá především k jednání, neboť nečinnost a „prázdné“ čtení už dávno vyšly z módy. Jak již z názvu vyznívá, jedná se o knížku pro děti. Je to však kniha neobvyklá, neboť obsahuje také elementy učebnice, písanky a omalovánky. Vedle pohádky totiž v knize najdete další tři hlavní části: úkoly ve formě dotazů a úvah, dramatizaci a scénář.

více informací zde »

obsahuje video 01.09.2017 | Výstava v galerii Gaudii Gratia v Oblastní nemocnici Příbram
V tomto školním roce slavíme 25. výročí aplikace metodiky Sfumato ve školství. Při této příležitosti byla 1. září 2017 v prostorách Oblastní nemocnice Příbram zahájena vernisáží jedinečná výstava „Sfumato v kresbě“.

více informací zde »

22.08.2017 | Semináře pro nové účastníky metodiky Sfumato
Milé paní učitelky, milí páni učitelé, tímto si vás dovoluji pozvat na seminář metodiky Sfumato®. Tato metodika je efektivním nástrojem pro výuku elementární gramotnosti – ukazuje cestu k fungující čtecí technice a v neposlední řadě vás motivuje a podporuje v aktivní práci. Čtete dál? Pak věřím, že se řadíte k pedagogům, kterým není lhostejný stav českého školství a mají potřebu a chuť se vzdělávat. Já vám za to osobně děkuji.

více informací zde »

22.08.2017 | Semináře pro absolventy a praktikanty metodiky Sfumato
Milí absolventi, aplikanti metodiky Sfumato, dovoluji si vás tímto krátkým dopisem znovu upřímně pozvat na seminář metodiky Sfumato ®. Možná si někteří z vás položíte otázku: Proč absolvovat seminář znovu? Po pravdě si přiznejme, že vědět a umět znamená cvičit a činit. Tak neváhejte a přijeďte!

více informací zde »

31.07.2017 | Matematika 1 a Matematika 2
Po velmi úspěšných publikacích - Živá abeceda, Písanky a Pracovní sešity - Vám přinášíme Matematiku 1 a Matematiku 2, opět s nádhernou ilustrací na obalu od Leoše Konáše. Objednávat můžete v sekci výukové materiály.

více informací zde »

05.10.2016 | Festival chytrého učení Mladá Boleslav
SFUMATO® (Splývavé čtení®) na Festivalu chytrého učení aneb Škola hrou v Mladé Boleslavi. Seminář Sfumato proběhne na Festivalu chytrého učení aneb Škola hrou v 5. ZŠ Dukelská 1112, Mladá Boleslav, v čase od 10.00 – 14.00. Jde o seznámení se s čtecí technikou, jejími přednostmi a principy. Lektorkou bude přímo autorka metodiky, PaedDr. Mária Navrátilová.

více informací zde »

obsahuje video 19.06.2016 | Reportáž TV Slovácko
Reportáž TV Slovácko o Sfumatu a semináři pro učitele v Kyjově, který se konal 3.6. a 4.6.2016

více informací zde »

09.04.2015 | Mezinárodní konference „Efektivní pedagogika prvopočáteční gramotnosti“
Mezinárodní konference „Efektivní pedagogika prvopočáteční gramotnosti“ pořádaná Vzdělávacím a didaktickým institutem ABC MUSIC, v.o.s. ve dnech 5. 5. – 9. 5. 2015 v Praze

více informací zde »

06.01.2015 | 2015 - Učitelské noviny
Článek v časopise Učitelské noviny z ledna 2015.

více informací zde »

12.09.2014 | 2014 - ČŠI
Ve dnech od 22. října 2014 do 3. listopadu 2014 proběhlo na žádost ministra školství, mládeže a tělovýchovy inspekční elektronické zjišťování České školní inspekce zaměřené na alternativní metody výuky.

více informací zde »

18.04.2013 | Mahulena Bočanová - patron metodiky Sfumato
Mahulena Bočanová pomáhá zatočit s dyslexií! Kdo má doma dítě, které se ne a ne naučit číst, měl by zbystřit! Není to totiž chyba dítěte, ale pravděpodobně se jedná o nevhodnou formu výuky. Naštěstí si v dnešní době může každý rodič již vybrat, jakou metodou se bude právě jeho dítě učit. Mahulena Bočanová podporuje metodu Sfumato – Splývavé čtení, jejíž autorkou je PaedDr. Mária Navrátilová, a rozhodla se stát i její patronkou. Dokonce pokřtila učební pomůcky k této metodice.

více informací zde »

01.01.2013 | 2013 - Mama a ja
AKO mamina dvoch budúcich školákov a pri hľadaní vhodnej základnej školy som od nadšených mamičiek prváčikov počula, že ich deti sa v prvej triede učia čítať akousi zaujímavou metodikou nazývanou „Sfumato®- Splývavé čítanie®“. Však posúďte sami...

více informací zde »

01.05.2012 | 2012 - Učitelské noviny
Čtení, jak ho možná neznáte Dyslexie – slovo v současné době často používané. Znají ho učitelé, děti, rodiče i široká veřejnost. Málokdo si však dokáže představit, jak se cítí ti, kteří se s ní dnes a denně potýkají. Jak se asi cítí žáci, kteří se stydí číst před třídou, protože se jim ostatní děti smějí? Každou hodinu čtení se krčí v lavici a tichoučce doufají: „Prosím, ať mě nevyvolá!“

více informací zde »

obsahuje video 16.01.2011 | 2011 - TV NOVA - Střepiny
Pořad Střepiny vysílaný na stanici TV NOVA v roce 2011.

více informací zde »

03.02.2010 | 2010 - Česká Televize
Cheb – Mezi učiteli i rodiči prvňáků se v posledních letech diskutuje o splývavém čtení. Už dvacet let ho jako učební metodu prosazuje Mária Navrátilová z Pardubic. Ve školách, kde ji zavedli, mluví o pozoruhodných výsledcích. Ze sedmi a půl tisíce základních škol v České republice ji převzaly řádově stovky, příklad ZŠ Skalná na Chebsku.

více informací zde »

10.06.2009 | 2009 - Gazeta Kościánska
Czytanie dla wszystkich dzieci Spływające czytanie, nowa technika nauki czytania wymyślona przez Czeszkę Marię Navratilovą przynosi efekty. Jako jedyna w Kościanie wprowadziła ją Aurelia Ruszkiewicz, nauczycielka z Samorządowego Przedszkola nr 4 im. Misia Uszatka. Dzięki tej nowatorskiej metodzie wszyscy jej podopieczni z grupy 6-latków Zajączków nauczyli się płynnie czytać

více informací zde »

01.01.2008 | 2008 - Konference Baku
UNESCO Regional Literacy Conference - Baku 2008

více informací zde »

28.11.2007 | 2007 - Konference Praha
Efektivní pedagogika prvopočáteční gramotnosti aneb jakou zvolit metodu výuky čtení.

více informací zde »

01.01.2006 | 2006 - SGI
DÔLEŽITÉ JE, ŽE DETI SA PRESTALI DELIŤ NA SKUPINKY ČI UŽ PODĽA PÔVODU, VÁŽNOSTI ICH HENDIKEPU ALEBO PODĽA ČASTÍ, ODKIAĽ POCHÁDZAJÚ. DNES SÚ UŽ VŠETCI SEBEROVNÍ, ZDRAVÉ I POSTIHNUTÉ DETI BEZ ROZDIELU ICH FARBY POKOŽKY ČI PROSTREDIA, V AKOM VYRASTAJÚ. NA STRETNUTIACH, NO I MIMO NICH TVORIA JEDEN TÍM. PROJEKT ARTETERAPIE NIE JE LEN O UMENÍ, ALE PREDOVŠETKÝM O ĽUDSKOSTI, TOLERANCII A ÚCTY JEDNÉHO VOČI DRUHÉMU.

více informací zde »

01.09.2005 | 2005 - Moderní vyučování
Článek v časopise Moderní vyučování, září 2005.

více informací zde »

01.01.2004 | 2004 - Učitelské noviny
Chcete si hrát? Jak hravě naučit děti prvním zdařilým krůčkům ve čtení metodou, která probíhá formou hry, spojenou s tvůrčím a problémovým vyučováním.

více informací zde »


» 2015

16.01.2015 | Týdeník 5+2 / Mladá Boleslav
Křik, bouchání a zpěv. Děti se učí číst. Jinak.

odkaz na článek:
http://www.5plus2.cz/?e=QD-NYMBURK&d=16.01.2015#strana=2

24.01.2015 | iDNES.cz / Karlovarský kraj
Syčí na sebe a hlasitě volají. V Chebu se děti učí číst metodou Sfumato.

odkaz na článek:
http://vary.idnes.cz/vyuka-cteni-metodou-sfumato-cheb-d4k-/vary-zpravy.aspx?c=A150122_2133175_vary-zpravy_mav


» 2014

20.02.2014 | PROSTĚJOVSKÝ deník.cz
Mmmmmmmmma. V Olšanech se malí čtenáři učí číst a psát se Sfumato.

odkaz na článek:
http://prostejovsky.denik.cz/zpravy_region/v-olsanech-se-mali-ctenari-uci-cist-a-psat-se-sfumato-20140213.html

04.04.2014 | deník.cz
Splývavé čtení není pro každého, pomáhá ale lépe oddělovat slova.

odkaz na článek:
http://www.denik.cz/z_domova/splyvave-cteni-vranany-tsxu.html

16.09.2014 | iDNES.cz / Plzeňský kraj
Při hodině čtení prvňáci spíš zpívají, učí se metodou Sfumato.

odkaz na článek:
http://plzen.idnes.cz/nova-metoda-vyuka-cteni-prvni-trida-sfumato-fz3-/plzen-zpravy.aspx?c=A140915_131244_plzen-zpravy_pp


» 2013

10.04.2013 | Magazín Elita
Každé dítě má právo naučit se (krásně) číst!

odkaz na článek:
http://www.magazinelita.cz/clanek/5000-kazde-dite-ma-pravo-naucit-se-krasne-cist/

18.04.2013 | ŽENA-IN.cz
Každé dítě má právo naučit se (krásně) číst.

odkaz na článek:
http://zena-in.cz/clanek/kazde-dite-ma-pravo-naucit-se-krasne-cist

18.04.2013 | Novinky.cz
Sfumato - metoda splývavého čtení naučí číst i dyslektické děti.

odkaz na článek:
http://www.novinky.cz/zena/deti/299313-sfumato-metoda-splyvaveho-cteni-nauci-cist-i-dyslekticke-deti.html

30.04.2013 | Žena.cz
Metodika Sfumato: Konec dyslektiků v Čechách!

odkaz na článek:
http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=778108

10.05.2013 | Halonoviny.cz
Sfumato, nebo-li čtení a psaní bez chyb.

odkaz na článek:
http://www.halonoviny.cz/articles/view/6061144


» 2012

09.05.2012 | Učitelské noviny č. 27/2012
Když čtení jen tak splývá

odkaz na článek:
http://www.abcmusic.cz/ucitelske_noviny.pdf

09.05.2012 | Každodeník o dětech a rodičích (rodina.cz)
Naučte mě číst!

odkaz na článek:
http://www.rodina.cz/clanek8779.htm


» 2011

25.10.2011 | Základní škola, Město Albrechtice
SFUMATO není zaklínadlo.

odkaz na článek:
http://www.zsma.cz/clanek/sfumato-neni-zaklinadlo


» 2010

09.01.2010 | DOMAŽLICKÝ deník.cz
Všerubské děti se učí ve škole splývavé čtení.

odkaz na článek:
http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/-deti-se-uci-splyvave-cteni20100108.html

03.02.2010 | Česká televize
Metoda splývavého čtení ukazuje pozoruhodné výsledky.

odkaz na článek:
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/79982-metoda-splyvaveho-cteni-ukazuje-pozoruhodne-vysledky/

18.06.2010 | Dětské stránky
Sfumato – Splývavé čtení

odkaz na článek:
http://www.detskestranky.cz/clanek/1896-sfumato_splyvave_cteni.htm
Facebook ABC Music YouTube ABC Music Skype ABC Music